БІЛЬЧЕ ЗОЛОТЕ. КОСТЕЛ   (1898р.)/(2010).

Тернопільська обл. Борщівський р-н.

    Костел ховається на пагорбі  в старовинному парку, на мальовничій галявині.  Збудований в 1898 році князем Леоном Павелом Сапєгою (Leon Pawel Sapieha) (гербу Лис (Lis) (1856-1893 р.р.), що народився в Парижі та проживав і помер в Більче Золотому, як родинна капличка, а згодом як родинна усипальниця.  Костел мініатюрний, зате красивий, величавий і одночасно затишний. Фасад будинку прикрашено фігурами та різбленними гербами. Готичні вікна надають храму вишуканості і стрімкості.

Неподалік каплички-костелу стояв палац, але зараз від нього не залишилося і сліду. Розібрали навіть підвали палацу. На цьому місці височить сільрада чи то клуб, великої різниці немає.  Навколо пагорба, де був замок і ще є костел, розкинувся  великий парк.  Цей парк упорядкував і досадив в 1866 році Леон Сапєга.  Десь в тій порі був і збудований палац.

     Саме село розміщене в мальовничій долині, захищеній від холодних вітрів зі всіх сторін. На дорогу б'ють джерела, вода асфальтом збігає в долину. Неподалік парку, в долині,  збереглися будови фільварку, викладені з каменю.

                                          БІЛЬЧЕ ЗОЛОТЕ.

      Більче Золоте -  село Борщівського району Тернопільської області. Розташоване на заході району, на річці Серет. В 2001 році населення села становило 2002 чоловік. В районі села виявлене найдавніше в Тернопільській області поселення середнього палеоліту (50 тисяч років тому), є знахідки палеоліту, два поселення трипільської культури, одне з яких у печері Вертеба. На  березі Серету збереглися залишки древньоруських городищ.