БІЩЕ. КОСТЕЛ Успіння Діви Марії (1339/1664 р.р.)/(2010).

                     (Тернопільська обл. Бережанський р-н.)

     На високому пагорбі над селом стоїть ця велична оборонно-храмова споруда. Костел в Біще почали зводити ще в 1339 році.  В XVII столітті костел було перебудовано.  Значний вплив на архітектуру будови мало його оборонне значення. Споруда нагадує у плані форму хреста, та має прибудову з західної сторони, поблизу аспиди.  Над входом споруджена вежа. Товсті стіни у 1,5 метра, бійниці у північній та південній стінах, класичні ознаки оборонного призначення. Вікна виконані у класично-готичному стилі.

      В будові поєдналися ренесанс та романський стиль. В храмі були головний дерев'яний вівтар з XVII ст., дерев'яний амвон з балдахіном з XVII ст., три конфесіонали,  вівтар Богоматері Болісної з образом з 1846 р., вівтар св. Миколая (XVII ст.) в північній каплиці, вівтар Христа Розпятого (XVII ст.) в південній каплиці.

Ймовірно в XVII столітті храм було перебудовано з ініціативи ксьонза Станіслава Брежанського. За нього в споруді було облаштовано арсенал, та впорядковано житлові приміщення для людей, що приходили на прощу.

 

     В 1831 році на верхівці дзвіниці було встановлено хрест. Сигнатуру облаштували в 1836 р. В 1871 р. на костелі було влаштовано новий дах.  В 1915 р. під час наступу московитів костел втратив свої три дзвони і був обстріляний артилерією. В результаті обстрілу було пошкоджено стіни храму та його дах.  В 1918 році облаштовували новий дах для святині.  В 1920 році було відновлено головний вівтар та бічні вівтарі. Костел до Другої Світової війни славився своїми майстерно виконаними скульптурами.

Скульптури збереглися лише на фасаді храму.  Там вони і стоять вже декілька століть: Святий Патрик, та Діва Марія з Малим Ісусом на руках.  Інших вже немає.  В 50-70 роках XX століття комуністична влада використовувала храм під комору для хімікатів запах яких в храмі відчувається і нині.

     Поблизу костелу з східної сторони збереглися  старовинні поховання, по надписах на плитах можна довідатися, що тут поховані священники.  В альбомі є фото плити з поховань.

                                                          БІЩЕ

      Біще — село Бережанського району, Тернопільської області. Розташоване над правим рукавом річки Золотої Липи, що випливає з Гологірської височини. Біще в давнину було укріпленим городом.  І зараз можна побачити штучно насипані оборонні вали. На вершині «Валів» стоїть нині церква, оточена ще одним круглим валом. Перша писемна згадка про поселення відноситься до  1339 року. В 1417 році тут побував король Владислав ІІ Ягайло.