МЕДЖЕБІЖ. КОСТЕЛ Святої Трійці. (1632р.)/(2012).

Хмельницька обл. Летичівський р-н.

      Неподалік замку в Меджебіжі, на пагорбі укріпленому мурованою підпірною стіною, яка збереглася до нині, височить руїна костелу Святої Трійці

Костел було споруджено в 1632 році Хіронімом Сенявський в готичному стилі. Споруда мала хрестоподібну форму. В подальшому, напевно вже Чарторийськими, фасад, та частково інші стіни храму, було модернізовано в бароковий стиль. Дзвіницю в 1812 році фeндував Адам Чарторийський. В костелі знаходився образ написаний Марчелло Бачареллі, який зображав патронів родини Сенявських та Чарторийських.

Костел був храмом домініканського монастиря, келії якого були поруч. Частково келії збереглися, перебудовані в якийсь склад.

     На початку XX століття костел стояв у первозданній красі. З приходом комуністів, храм занепав і почав руйнуватися, спочатку зруйнувався дах, який впав в 1959 році. В 1962 році костел та дзвіницю совітська влада підірвала, каміння розібрали на будови комунізму. Зараз замість порталу на вході - пролом. Склепіння нави повністю зруйновано.

На західній стіні збереглися сліди аркових склепінь де знаходилися хори. В стіні ще є вхід на другий поверх, що вів на хори. В південній частині храму є вхід у крипту костелу, напівзасипаний зараз. 

Частково збереглися арочні перекриття та стеля вівтаря, що зараз слугують притулком місцевим голубам. В серпні 2011 року чотири кияни-волонтери розчистили костел від завалів сміття. За що їм і велика подяка.

МЕДЖЕБІЖ.

     Меджибіж (колишнє Межибоже)- селище міського типу в Летичівському районі Хмельницької області. В 2001 році населення села становило 1731 чоловік. Вперше місто згадане в Іпатієвському літописі від 1146-1148 років.