МОГИЛЬНИЦЯ. КОСТЕЛ святого Юзефа (1857 р.)/(2011).

Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

      На краю села Могильниця (Нова Могильниця) над річкою, серед дерев стоїть кам'яний костел Святого Юзефа. Костел споруджено у 1857-1865 роках, коштом Жозефа Станіслава Старженського (Józef Stanislaw Starzeński) (1810-1865 р.р.), графа, власника Могильниці.

Під час Першої світової війни костел був частково зруйнований. Храм після війни відремонтував ксьонз Станіслав Новацький (Stanisław Nowacki). З приходом комуністів, польська громада села фактично зникла і костел з того часу стояв пусткою. Потім комуністи влаштували в храмі склад зерна.

Зараз храм руйнується. Вітром відриває листи бляхи, які валяються серед дерев. Частина даху відсутня, склепіння все ще ціле. Всередині збереглися розписи на стінах. По залишках декору на стінах, та розписів в середині, можна здогадатися наскільки красивим і величним був костел, не зважаючи на свої не гігантські розміри.

МОГИЛЬНИЦЯ (НОВА МОГИЛЬНИЦЯ).

      Нова́ Моги́льниця  село в Теребовлянському районі ,Тернопільської області. До його складу входить Нова Могильниця і Стара Могильниця. В період з 1964 по 1991 роки село називалося Трудове. Могильниця — одне з найстаріших поселень Теребовлянського району. Про його давнє існування свідчать знахідки трипільської культури з часів ІІІ тисячоліття до нашої ери, знаряддя праці кінця бронзової епохи, римські монети. Населення Могильниці в 2001 році складало 643 особи. Назва села походить від чотирьох великих могил, що знаходяться на північ від села. Через село проходив торгівельний шлях з Кам'янця-Подільського до Львова.