ОЗЕРЯНИ. КОСТЕЛ СВЯТОЇ АННИ  (1875р.)/(2011).

Тернопільська обл. Борщівський р-н.

      Костел Святої Анни в Озерянах видно вже здалека. Велична і красива споруда стоїть в центрі села на підвищенні біля дороги, що проходить селом. 

     Озеряни відомі як поселення з XII століття. В 1494 році зруйноване внаслідок нападу татар. В XVI столітті згадане як містечко, через яке проходив соляний шлях. Під час Першої світової війни зазнало руйнувань і в міжвоєнний період втратило статус міста. В 1920 році в Озерянах перебувало військо Симона Петлюри.

До середини XVIII століття містечко входило до маєтків польського короля. У 1765 році перейшли у власність до польських магнатів Жевуських. У другій половині XIX століття Озеряни купує канцлер великий литовський Леон Сапєга, син Адама Сапеги.

В той час і зявився неоготичний костел Святої Анни. Гроші на будівництво цього красеня виділили Сапєги. Автор храму архітектор зі Львова Адольф Кун (Adolf Kuhn) (1826-1914 р.р.).

Адольф є також автором палацу Сапєг у Львові. Храм освятили в 1875 році. Храм - класика готичної архітектури, для підручників. Красиві арочні вікна, вишуканий портал, багатий декор. В совітські часи у святині була колгоспна комора. В 1991 році римо-католикам повернули костел. Багато що з церковного майна переховували жителі села і зараз повернули в храм.

ОЗЕРЯНИ

       Озеряни — село Борщівського району, Тернопільської області. Розташоване на півночі району. Поблизу Озерян виявлено археологічні пам'ятки трипільської культури. Відоме від XII століття. До Першої світової війни в містечку була чисельна єврейська громада, що складала половину населення. Під час Першої світової війни зазнало значних руйнувань і в міжвоєнний період втратило статус міста.