ПОМОРЯНИ. КОСТЕЛ св. Трійці (1748-1803р.р.)/(2010).

                               Львівська обл. Золочівський р-н.

     Костел св.Трійці в Поморянах має готичну сигнатурку і класичний фасад. Обнесений парканом, вхід охороняють ворота та дзвіниця. На фасаді знаходиться картуш з гербом, на якому зображено традиційний масонський символ-око в трикутнику. Такий символ можна побачити на паперовій банкноті долара номіналом в одиницю. Також цікавим є портал над вхідними дверима в костел.

 Будівництво костелу розпочалося в 1738 році. Для будівництва королевич Якуб-Людвік залишив фонд 12000 злотих і за ці кошти ксьондз Гумніцький звів стіни костелу до вікон. Закінчити не зумів, бо в 1758 році помер. Стіни так і залишилися стояти 10 років. Богослужіння відбувалися в захристі.

В1808 році будівництво костелу було завершене. В 1812 році сюди на парафію призначили ксьондза Яна Ясінського, при якому повністю були завершені всі роботи в костелі (коштом Юзефа Прушинського).

     В 1854 році  сталася пожежа, яка фактично знищила всі прикраси в середині храму. При ксьондзі Бжезінському художник Тирович намалював великий образ Трійці у вівтарі. Художник Фелікс Бедрицький розмалював стіни костелу, а вівтар встановив різьбяр Олександр Швачук з Колодієва. Обидва працювали разом, прикрашаючи церкви та костели Галичини. Ризи  були виготовлені з турецьких прапорів, здобутих Яном III Собєцьким (польським королем) у битві з турками під Хотином.

В костелі був великий орган  який ще встигли вивезти до Львова, поки він не зруйнувався зовсім. Орган зберігався у Домініканському соборі у Львові, в 2008 році він був перенесений до Вірменської катедри, де перебуває в розібраному стані.

                                           ПОМОРЯНИ

       Поморяни - містечко (селище міського типу) Золочівського району, Львівської області. Розташоване в мальовничій долині річки Золота Липа, що витікає з невеликого узгір'я Вороняк.  Перша письмова згадка відноситься до 1437 року. Поселення виникло у давнину, вже в XIV ст. Тут існував замок, що його побудував Микола Свинка, який отримав велику ділянку землі від короля Казимира. За "Поморянською Хронікою", першими жителями Поморян були 32 українські  і дві єврейські родини.