ПІДГАЙЦІ. КОСТЕЛ Пресвятої Трійці. (1634р.)/(2015).

Тернопільська обл.

     Костел Пресвятої Трійці в Підгайцях був збудований в 1634 році. Можна припустити, що при будівництві в 1634 році, було використано каміння костелу, що стояв на цьому місці раніше.  Свідченням цього може слугувати кам'яна плита з епітафіями, що датуються 1608 та 1612 роками. Вона знаходиться над сходами, що ведуть до захристя.

Ще раніше, на цьому місці височів деревяний костел, який згорів в 1434 році. Костел хрестоподібний у плані. В кінці XVII століття зруйновану вежу розібрали та збудували нову. В кінці XVIII століття були прибудовані  квадратні  бокові каплиці. На початку ХХ століття  верхню частину понівеченої під час Першої світової війни башти, було добудовано в неоготичному стилі. Так  в архітектурі храму поєдналися неоготичні форми з ренесансом. Головний вхід різьбленим білокам'яний у вигляді портика.

Перекритий костел хрещатими склепіннями із різьбленими розетками на шелигах. Каплиця Потоцьких і Софії із Замєхова, яка прилягає до пресбітерію костелу, була прибудована в 1643 році в ренесансному стилі. У підгаєцькому костелі наказав поховати себе засновник міста Станіслава (Івано-Франківськ) Станіслав Репера Потоцький (1579—1667)-польський полководець, великий гетьман коронний, воєвода краківський.

В інтер’єрі храму ще можна подекуди розпізнати барокові елементи з фрагментами готики. Всередині будови колись був великий органи, на вежі великий годинник, встановлений в 1896 році польською громадою міста, на честь 100-річчя повстання генерала Костюшки. Окремі кам'яні скульптурні оздоби-ангели зараз зберігаються в Олеському замку. Парафіяльний костел був закритий 1946 року і перетворений на склад. У 80-ті роки, в наслідок пожежі, у храмі обвалилися дах нави та вежі. Знову римо-католицька парафія зарєстрована в 1991 році, а влітку 2006 року отримала документи на її використання для богослужінь костел. Офіційно костел перебуває на реконструкції, та ніяких робіт вже давно не проводилося. Стан храму жалюгідний.

ПІДГАЙЦІ

       Підгайці — містечко, районний центр в Тернопільської області.

Засноване в 1015 році. Розташоване на правому березі річки Коропець, місто  було важливим торговим та адміністративним центром. В давні часи  місто було оточене рядами валів та ровів з водою, мало свій замок, близько 20 церков, з-поміж яких 2 вірменські та синагога.

Під стінами Підгайців в вересні 1698 відбулася  остання сутичка польських військ із татарами.