САТАНІВ. КОСТЕЛ Ясногорської Пресвятої Діви Марії. (1990-1994р.р.)/(2012).

Хмельницька обл. Городоцький р-н.

      На пагорбі, нависаючи над селом (колись містом) Сатанів, височить Костел Ясногорської Пресвятої Діви Марії Матері Церкви. Споруджений в 1990-1994 роках, замість зруйнованого комуністами в 30 роках XX століття костелу Пресвятої Трійці.

Наприкінці XVI століття власники Сатанова з родини Костків збудували в містечку костел Пресвятої Трійці. Заснування костелу відносять до 1581 року. Костел було зведено з дерева.

З опису храму 1850 року видно, що у той час костел був камяним, виконаним у готичному стилі , висотою 7 метрів. Покрівля храму була зроблена з гонту, купол був оббитий залізом. Шатровий купол храму вінчала сингатурка з дзвоном. В костелі було два притвори та різниця, орган на вісім голосів. Біля костелу знаходилися: будинок настоятеля, флігель, конюшня та будинок для візничих.

В 1817 році, на подвірї храму, було збудовано будинок вікарного священника. В кінці подвіря стояла дзвінниця.

       Біля костелу стояла колонна з написом: «Culpae non pietatis opus» («Памятник злочину, але не благочестя») та була вибита дата 1774 рік. Вінчала колону статуя Божої Матері.

Згідно з переказом, юнак з багатої сім'ї звабив дівчину, яка теж була з багатої сім'ї, та не захотів потім з нею одружуватися. Дівчина поскаржилася, внаслідок чого винуватця засудили не тільки до матеріального забезпечення звабленої, але й до спорудження колони з наведеним вище написом.

В 1930 році, після приходу комуністів, настоятеля костелу Яна Ладиго було заарештовано, а костел зруйновано.

В 1990 році на території, що прилягає до католицького кладовище розпочалося спорудження нового храму – костелу Пресвятої Діви Марії Матері Церкви. Будівництво завершилося в 1994 році. 28 травня 1994 року новий храм освятив єпископ Ян Ольшанський. Від 1991 року в Сатанівській парафії служать священики з ордену паулінів (Чернечий чин Братів святого Павла Першого Пустинника).

САТАНІВ.

Сатанів — селище міського типу в Городоцькому районі Хмельницької області. Населення складає близько 3000 мешканців. Відоме з 1404 року. Місто отримало Магдебурзьке право в 1641 році. Отримало статус селища міського типу в 1938 році.

Розташоване на лівому березі річки Збруч, на території національного природного парку «Подільські Товтри».  Біля Сатанова розташоване Збручанське родовище мінеральних вод, типу "Нафтуся".