ТОВСТЕ. КОСТЕЛ св. Анни. (1910-1915р.р.)/(2010).

                        Тернопільська обл. Заліщицький р-н.

      Костел святої Анни споруджений за проектом Теодора Маріана Тальовського, відомого архітектора, професора Львівської політехніки, в 1910-1915 роках. За іншими джерелами, архітектором було зроблено декілька проектів костелу, але ні один з них не був втілений в життя. Цей факт є більш правдивий.

А храм був зведений за проектом місцевого жителя, архітектора, історика, професора Львівської політехніки Яна Кароля Зубжицького - Сас (1860-1935р.р.).  Костел розміщений на місці монастиря, заснованого в 1717 році і спочатку мав досить скромний вигляд. Будівельні роботи тривали до 1915 року. Після перебудови костел отримав класичний готичний вигляд.

На вході в костел була побудована вежа висотою 30 метрів. Зараз її немає, була розібрана  в 1944 році. Після війни в храмі розмістився пологовий будинок, потім будинок культури. В 2000 році храм передано католицькій громаді, повернуто деревяні статуї, які раніше знаходилися в храмі. Зараз костел відбудовується та реставрується. Можливо буде відновлено і вежу.

                                                        ТОВСТЕ

Товсте́ — селище міського типу в Заліщицькому районі, Тернопільської області. Розташоване на березі річки Тупа. Населення в 2007 році складало 3453 менканців. У селищі та поблизу нього виявлено археологічні пам'ятки трипільської, гава-голіградської, сарматської, черняхівської і давньоруської культур та пізньофеодального часу. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1414 року. Розташоване на важливому торгівельному шляху, що колись з'єднував Львів із Волощиною, було значним торговим центром Західного Поділля