ЧЕРНЕЛИЦЯ. КОСТЕЛ святого Антонія. (1659р.)/(2012).

Івано-Франківська обл. Городенківський р-н.

      В ценрті села Чернелиця, на підвищенні, стоїть величний костел святого Антонія. Костел був збудований за фундації власника села Міхала Єжи Чарторийського брацлавського воєводи в 1659 - 1661 роках.

Матеріалом слугував білий вапняк. В 1664 році Чарторийський передав храм ченцям-домініканам. Костел збудовано в ренесансному стилі, хрестоподібний у плані. Головний фасад костелу завершується фронтоном трикутної форми оздоблений арочними нішами, трьома кам’яними вазами (акротеріями), двома обелісками та різьбленням з білого каменю. Вхід в храм прикрашає різьблений з білого каменю портал. Над порталом знаходиться герб роду Чарторийський «Погоня» (Pogon Litewska) вирізьблений з білого каменю.

Костел включено до реєстру памяток національного значення в 1961 році. Та для його збереження це мало що дало. Ще в 2005 році костел мав гонтову покрівля від часу будівництва, та в 2005 році в храмі сталася пожежа і дах повністю згорів. Під час пожежі був знищений і роспис стін. Неф та пресбітерій зберегли арочні (аспидні) перекриття. Частково збереглися дерев'яні перила хорів храму. З лівої сторни пресбітерію знаходяться двері в різницю оздоблені білокамяним порталом, над яким знаходиться ще один герб. Костел і замок з’єднує підземний хід довжиною сто метрів.

Костел святого Антонія.

ЧЕРНЕЛИЦЯ.

      Чернели́ця - селище міського типу в Городенківському районі, Івано-Франківської області. Назву села пов’язують з чорними лицями турків і татарів, які часто «гостювали» в тутешніх краях. За іншою версією назва містечка-села походить від назви річки, «черлена», тобто червона. Перша згадка про Чернелицю відноситься до 1461 року, коли село було передано у власність Бучацьким-Язловецьким.