БРОДИ. ВЕЛИКА СИНАГОГА. (1742р.)/(2015).

Львівська обл.

      Велика Бродівська синагога знаходиться в центральній південно-західній частині міста. В кінці XVI століття на цьому місці, де зараз мурована синагога з’явився дерев’яний храм, який згорів під час пожежі. В 1689 році було збудовано нову дерев’яну синагогу.

В місті часто траплялися пожежі, відтак єврейська громада міста вирішила збудувати муровану синагогу. Будівництво Великої Бродівської синагоги розпочалося в 1742 році. Значну частину коштів на будівництво храму фундував Яков Іцкович, син Іцхака Круківера. Споруда квадратна в плані, верхню частину синагоги прикрасив красивий атик. Головна молитовна зала синагоги мала прибудови з півдня, заходу та сходу призначені для жінок. Варто зазначити, що жінкам було заборонено знаходитись в головній молитовній залі.

      У верхній східної частини храму, на атику, зберігся картуш з посвятою про початок будівництва храму. Із синагогою пов’язані згадки про родоначальника хасидизму Ізраеля бен Еліезера (Бааль Шем Това) (1700-1760). В бродівскій синагозі він виголошував молитви та промови. В 1859 році синагога постраждала від великої пожежі в місті, яка знищила більшу його частину. На початку XX століття, в 1903 році храм було відновлено про що вказано на пам’ятній дошці, що знаходиться на північному боці західної прибудови.

В той час опис синагоги зробив історик Давид Вурм: «В середині вона нагадує багато своїх ровесниць на сході Польщі. До середини провадять багато сходів. Чотири колони підтримують склепіння, а по середині височить естрада, оточена балюстрадою. Стіни оздобленні світильниками, один з яких походить з періоду будівництва синагоги. До сьогодні збереглись чудові прикраси для сувоїв Тори, перш за все корони ». Під час Другої світової війни південна та північні прибудови були сильно зруйновані. Тому в 1960 році, комуністи, під час «відновлення» приміщення синагоги під склад ці прибудови розібрали, а другий поверх західної прибудови був пристосований під кафе.

Ремонт було проведено по комуністичному і через протікання даху склад переїхав, а синагога руйнувалася. В 1988 році стався великий обвал даху споруди. Так вона простояла до 1991 року. В 1991 році була спроба відновити приміщення та пристосувати під картинну галерею, але роботи так і не завершили через брак коштів. Взимку 2006 року стався ще один великий обвал, під час якого впала і частина стін. Ось така  вона і стоїть зараз та потрохи руйнується. Більше інформації можна почитати в описі синагоги Андрія Корчака за цим посиланням.

http://www.ji.lviv.ua/n69texts/Korchak_Brodivski_synagogy.htm

БРОДИ.

      Бро́ди - місто, у Львівській області, районний центр. Місто розташоване на Бродівській рівнині. Броди розташовані  на межі Галичини та Волині. В околицях міста знайдені археологічні артифакти, датовані ХІІ ст. до н. е.  В період Київської Русі на території Старих Бродів існувало поселення, вперше згадане у «Повчанні Володимира Мономаха своїм дітям» від 1084 року.  1084 рік вважається роком заснування міста Броди. В 1586 році місто отримало Магдебурзьке право.  Тут відбулися дві великі зустрічі між київським, на той час чернігівським, князем Володимиром Мономахом та волинським — Ярополком Ізяславичем в 1084, та 1085роках. День міста відзначається у другу неділю вересня.