ГРИМАЙЛІВ. СИНАГОГА. (XVII ст.)./(2010).

                            Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

    В центрі містечка, трохи в стороні від головної дороги, на березі річки Гнилка, стоїть напівзруйнована  синагога.  Храм збудований в XVII столітті.

 

      Стіни синагоги потужні та сягають одного метра в товщину. Напевно лише в силу цієї причини вони і  достояли до наших днів.  В середині будівлі ще зберігся арон-кодеш.  На деяких вікнах  вціліли решітки з зірками Давида. В 2008 році решітки з зірками Давида були і на круглих вікнах, та в 2010 році їх вже і слід простиг.

  Синагога займала визначне місце в релігійному житті містечка.  Про це свідчить перепис населення 1910 року. На той час в містечку проживало 3,9 тисяч людей.  З них більша половина (60%) були євреями.

 

В містечку був величний костел, повністю зруйнований комуністами в 80 роках XX століття, та замок, зведений в кінці XVI століття родиною Лудзіцьких з гербу Гримайла. Замок був повністю знищений** комуністами в 1946 році.  В XIX столітті, дідич Гримайлова, граф Леонард Пінінський (Leonard Franciszek Pininski (1824-1886 р.р.) збудував в містечку перший в Східній Галичині паровий млин, а також заклав великий англійський парк, що зберігся до нині. Також він перебудував оборонний замок в величний палац. 

 

** залишки замку таки вдалося відшукати в 2012році.

                                             ГРИМАЙЛІВ

    Гримайлів -   селище міського типу у Гусятинському районі Тернопільської області. Розташоване на лівому бе­резі річка Гнилка — при­токи Збруча, за 35 км від райцентру, залізничної станції. Населення містечка в 2001 році складало  2124 особи. Містечко було засновано в кінці XIV століття, шляхтичем Грималаєм. Перша письмова згадка відноситься до 1600 року і повязана з описом мурованого замку  який побудував Лудзіцький. З 1720 року поселення отримало право самоврядування, статус міста і герб.