ГУСЯТИН. СИНАГОГА. (XVI ст.)/(2010).

                                        Тернопільська обл.

     В XV столітті Гусятин налічував велику хасидську єврейську громаду. В середині XVI століття, в центральній частині старого міста, на пагорбі поблизу річки Збруч, було споруджено синагогу. В той час архітектура синагоги мала чіткий оборонний характер і входила в  оборонну лінію міста.

      Триярусний обсяг (15,6 х 17,2 метрів) становив основу будівлі. Північний фасад повернений у бік Збруча. Тут у мурах першого ярусу збереглися чотири гарматні стрільниці (нині  вони в середині хедеру). В той час  синагога мала три  бойові яруси, на які вели сходи в північно-західному куті середини синагоги. Сходи збереглися донині.  У північній стіні вони перерізані нішею одного з трьох готичних аркових вікон фасаду, що були прорубані  розширенням  бійниць під час другої перебудови.

Далі до основної трохярусного обсягу було добудовано з західного боку одноповерховий абрис, а з північного боку добудова була у три поверхи і закривала готичні вікна.

На початку ХХ століття вигляд синагоги змінився:  замість барокових щипців з'явилася відкрита тераса з парапетом, понижено до двох ярусів північний обсяг. У північній прибудові розмістилися приміщення для жінок, та школа (хедер).

 

Синагога була зруйнована під час Другої світової війни, - вся західна й частково північна частини споруди були зруйновані. Склепіння завалилось.  Дивно, але іудейський храм радянська влада відреставрувала.  В 1950-их роках синагога була відбудована до вигляду, який вона мала на початку XX століття. Але в приміщенні синагоги влаштували  Густинський краєзнавчий музей. Завдяки музею, споруда збереглася до нині. Зараз, коли музей закритий, синагога руйнується з кожним роком все більше і більше.

      Гусятинська синагога - один із шедеврів єврейської сакральної архітектури на теренах України.  У східній стіні зали збереглася оздоблена ліпленим декором ніша для зберігання Тори (арон-кодеш), перед якою був вівтар.  У декорі яскраво простежуються східні мотиви. 

                                                     ГУСЯТИН

      ГУСЯТИН - місто в Тернопільської області, адміністративний центр Гусятинського району.  Містечко  розташоване на пpaвому березі річки Збруч.  Населення в 2003 році становило — 7,7 тис. осіб.

Перша писемна згадка — 1431 рік.

Місто в 1559 році отримало магдебурзьке право, статус міста, дозвіл проводити три ярмарки на рік та щотижневі торги. Тодішній Гусятин був розташований по обидва боки річки Збруч.