МИКУЛИНЦІ. СИНАГОГА. (XIXст.)/(2013).

Тернопілька обл. Теребовлянський р-н.

     В Микулинцях здавна проживала чисельна єврейська громада. Відомості в «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich» (1880-1902р.р.) ст.412 читаємо:

- «… населення (Микулинців) складає: 926 римо-католиків, 946 греко-католиків, 1770 ізраелітів…».

Отже в містечку мала бути синагога. Після розпитів у місцевих жителів вдалося з’ясувати де знаходилася синагога. Зараз у будівлі розташований магазин будівельних матеріалів. От дату спорудження храму вияснити не вдалося, можна лише припустити, що це XIX століття. Споруда синагоги, якщо уважно придивитися, ще зберегла ознаки єврейського храму. Трикутний портал головного входу спирається на великі круглі колони. Вузькі, з оригінальним завершенням у східному стилі вікна знаходяться обабіч головного входу. В середині проведено ремонт і ознак синагоги віднайти не вдалося, напевно знаходяться за штукатуркою. Споруда знаходиться в кварталі де раніше компактно проживали євреї

Вдалося встановити де знаходилася школа (хедер) для єврейських дітей. Зараз у цьому приміщенні знаходиться магазин. От і все що вдалося взнати про синагогу в Микулинцях. Тому, в доповнення, ще цитата з «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich»:

- «…жиди тутешні заможні займали провідне становище в торгівлі як у Микулинцях, так і на торгах та ярмарках по довколишній містах та містечках в Тарнополі, Теребовлі, Хоросткові, Струсові, Янові, збіжжям, яйцями, кіньми, рогатою худобою, особливо нитками з коноплі, які велику кількість скуповували у місцевого населення і вивозили за кордон, а також яйця, що мільйонами відправляли до Гамбурга та Англії…».

МИКУЛИНЦІ.