с. СТРУСІВ. СИНАГОГА. (XIX ст)/(2013)/(2017).

Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

      В центральній нижній частині села Струсів, неподалік від палацу, височить синагога. Збудовано храм в XIX столітті.

Велика та велична будівля у два поверхи з арочними вікнами збереглася відносно непогано через те, що в комуністичні часи в синагозі були розташовані якісь господарські приміщення, чи то майстерня. З правої сторони від головного входу на боковій стіні можна помітити, що була прибудова для моління жінок, яку розібрали вже за комунізму. Така сама зовнішня прибудова була і біля протилежної стіни від головного входу.

Фото 2017р. зі сходу.
Фото 2017р. зі сходу.

Чітко видно ніші під перекриття. Північно-західний кут синагоги заокруглений. Південна та південно-східні кути храму, на рівні першого поверху, прикрашені фігурним білим тесаним камінням у вигляді колон. Головний вхід оздоблено порталом з білого каменю. Над входом збереглася дошка з висіченим написом. Що написано вияснити не вдалося. Великих розмірів синагога свідчить про чисельну єврейську громаду, яка проживала в містечку в XVIII та XIX століттях. Зараз храм стоїть пусткою і помалу руйнується.

Дах почав руйнуватися, а від так руйнуються і стіни. Трохи дивно те, що в цей самий час будуються нові синагоги в Дніпропетровську та інших містах, а історичні пам’ятки іудейської віри руйнуються, хоча вони заслуговують на продовження історичного життя. В Струсові зберігся також кіркут- єврейський цвинтар. От і все що вдалося взнати про синагогу в Струсові.

В 2017році вдалося потрапити в середину синагоги. Ось така вона з середини.

СТРУСІВ.