Золотий Потік. Костел (монастир) Різдва Богоматері. (1634р.)/2012.
Тернопільська обл. Бучацький р-н.
В 1601 році містечко Золотий Потік (до 1570 року Загайполе), стараннями Степана Потоцького,отримало магдебурзьке право.
На початку XVII століття Степан (Стефан) Потоцький збудував замок та запросив в містечко монахів домініканського ордену, звівши для них монастир і дерев’яний храм. В 1634 році на місці дерев’яного було зведено великий мурований храм в бароковому стилі. Надалі монастирський храм був освячений в костел Різдва Богоматері.
В середину потрапити не вдалося, але за знайденими описами: портрет фундатора монастирського храму було розміщено при вході, з лівого боку вівтаря напис латиною про дієцезацію костелу, а з правого боку знаходився образ «потреба віденська».
Чи збереглися ці історичні реліквії ? В наступний раз спробую перевірити. Костел горів в 1774 році, та в 1908 році, але був відновлений. Цілим і неушкодженим дожив костел до Другої світової війни. Під час бойових дій шатрова вежа костелу була пошкоджена артилерією і вже не відновлювалася. Її розібрали і накрили покрівлею. Храм, за часів "комунізму", був переобладнаний в будинок культури.
Стіни обляпали звичайним цементним розчином. Сингатурку також розібрали. В цій зараз сірій, невиразній будівлі важко впізнати колись величний, з високою шатровою вежею, костел. Приміщення монастирських келій віднайти не вдалося.
Зараз це римо-каталоцький парафіяльний костел Найсвятішої Діви Марії та святого Домініка. Біля входу в костел, на стіні з правої сторони, розміщена пам’ятна дошка з написом українською та польською мовами:
«Римсько Католицький Парафіяльний Костел. Найсвятішої Марії Дівиці і Святого Домініка в Золотому Потоці. Вибудований в роках 1608-1613 з благодійності Марії Могилянки та Стефана Потоцького.».
Костел не важко знайти, знаходиться він неподалік замку в центрі містечка неподалік скверу.
ЗОЛОТИЙ ПОТІК.
Золотий Потік — селище міського типу у Бучацькому районі, Тернопільської області. Статус села має з 1984 року. Відоме з XIV ст. під назвою Загайполе. Перші писемні згадки датуються кінцем XVI століття, коли польський король Сигизмунд I подарував Загайполе та Соколів надвірному маршалку Якубу Потоцькому. За першим поділом Польщі в 1772 році Золотий Потік відійшов до Австро-Угорської імперії. Починаючи з XVII століття в місті була розвинута обробка дерева, а саме виготовлення дерев’яних скульптур. З 1817 року працювала двомовна школа.