КРЕМЕНЕЦЬ. СИНАГОГА . (..........)/(2011).

Тернопільська обл.

    Після надання Кременцю Магдебурського права в XV столітті, в місто почали приїздити євреї. Переселялися вони сюди з Польщі, за часів Польсько-Литовської держави. В 1629 році кількість єврейської громади складала 15 відсотків населення міста. Серед осіб, які протягом XVIXVIII ст. очолювали кременецький кагал, кілька відомих іудейських богословів. У місті народився, провів значну частину життя і помер знаменитий єврейський просвітитель ХІХ ст. Ісак Бер-Левінзон. Також тут проводив свою діяльність цадик Мордехай. У 1921 році, за переписом населення, єврейська громада нараховувала 6 397 осіб. Це складало понад 40 відсотків жителів.

У міжвоєнні роки кременецькі євреї почали масово емігрувати за океан. Процес цей почався на прикінці ХІХ століття. Із сім’ї одного з таких емігрантів походить всесвітньо відомий музикант Ісаак Стерн. Проте найбільших втрат зазнала єврейська громада під час Другої світової війни.

     Щодо синагоги відомостей наразі знайти не вдалося. Лише можна припустити, що вона була побудована в XVII столітті, в нижній частині міста. В 1942 році була спалена та частково зруйнована. А після відбудови, без збереження первісної форми, в приміщенні синагоги розмістили автостанцію. І до нині синагога служить прихистком для подорожніх.

КРЕМЕНЕЦЬ

     Кре́менець — місто районного підпорядкування,  в Тернопільській області. Розташоване біля підніжжя Кременецьких гір. Є залізнична станція.Після загибелі Галицько-Волинської держави місто в 1382 році  відійшло до литовських князів. Отримало Магдебурзьке право в 1431 році. Впродовж 1917—1920 місто 7 разів переходило з рук у руки. Українській державній владі воно підпорядковувалося від початку 1918 до червня 1919.