ПРОБІЖНА. СИНАГОГА. (XIXст.)/(2014).

Тернопільська обл. Чортківський р-н.

      В 1785 році Пробіжна отримала статус міста, отже і право на проведення ярмарків, відтак в місті почала розвиватися торгівля, а торгівлею, в основному, займалися євреї.

Отже в Пробіжній з’явилася велика єврейська громада і десь в тій порі було споруджено і синагогу, у місці де компактно проживала єврейська громада. Якихось даних про час спорудження синагоги в Пробіжній віднайти не вдалося, але можна припустити в великою мірою вірогідності, що єврейський храм було споруджено в на початку XIX століття. Знайти синагогу не так вже і легко, тому без допомоги місцевий жителів не обійшлося. Синагога стоїть на місці де сходяться три дороги. Але дожити до наших днів у повній красі їй не судилося.

Високі цегляні стіни, прикрашені високими арочними та елегантними круглими вікнами, ще стоять і зважаючи на хороші будівельні матеріали, ще будуть довго височіти, поки непогода не зруйнує  їх. На стінах збереглася штукатурка та елементи декору. Покрівля храму впала, в середині зарослі кущів. Вхід в храм зруйнований. В тильній частині височить високий комин, раніше тут знаходилась котельна. Тільки боковий вхід у храм зберіг свій первісний вигляд, дверей немає, але декор з тесаного білого каменю зберігся. Місцеві мешканці показали знайдений фрагмент каменю на якому витесаний Лев Іуди, який вони зберегли. А в загальному, враження гнітюче.

ПРОБІЖНА.

     Пробі́жна –село в Чортківському районі, Тернопільської області. Розташоване на обох берегах річці Нічлава. Відоме з XVII століття як власність графа А. Заводовського. В 1785 році Пробіжна отримала статус міста. На лівому березі річки був колись і замок, але де він тепер? Назва походить від слова пробіг (дорога, тракт). Інший варіант походження назви: проміжна станція на державній дорозі (Галич-Кам’янець-Подільський). В 1940-1959 роках Пробіжна була районним центром. Населення селища в 2007 році складало 2028 осіб.