ПІДГАЙЦІ. СИНАГОГА (XVII ст.)/(2015).

Тернопільська обл.

      Велика оборонна синагога в Підгайцях була побудована в першій половині XVII століття, як аріанський молитовний будинок. В 1640 році будівля була пристосована під синагогу, навколо неї добудували додаткові одноповерхові прибудови, для жінок.

Будівля з піщаника, прямокутна в плані. Пласкі стіни прорізані вузькими стрільчастими вікнами, східний фасад укріплений контрфорсами, один з яких був розібраний. Частково збереглася верхня частина головного порталу в ренесансовому стилі. В інтер'єрі синагоги зберігся різьблений рослинний орнамент та ліпнина. 

Колись, зважаючи на оборонний характер, синагога була перекрита системою арочних хрестоподібних склепінь, над якими був споруджений бойовий ярус з бійницями. На жаль він не зберігся.  Божниця стояла неподалік від Галицьких міських воріт і слугувала додатковим оборонним рубежем цього шляху у місто. В інтер'єрі божниці все ще можна помітити залишки кам'яної різьби арон кодешу  з слідами поліхромії.

Над головним входом зберігся напис на івриті: „Це царські ворота — тільки праведні ввійдуть через них” (псалом 118). Храм стоїть неподалік від центру Підгайців, на південь від ратуші і є пам’яткою архітектури національного значення. Стан споруди дуже поганий, якщо не сказати жалюгідний.

Підгайці були одним із найбільш «єврейських» міст Галичини – перед Другою Світовою війною єврейська громада міста складала близько 53%. Про численну єврейську громаду Підгайців нагадує міква (ритуальна лазня) і великий стародавній киркут розташований за декілька сотню метрів від синагоги.

Поховання датуються ХVІІ-ХVІІІ століттям. Більше сотні плит мають високу художню цінність. Найдавніша з існуючих на даний час мацев датована 1647 роком. Хоча під час досліджень киркута в 1926 році знайдено могилу, датовану 1420 роком. Останнє поховання на кіркуті датується 1952 роком. Вона не збереглася. В  1580-1620 роках рабином в Підгайцях був Беньямін Аарон Сольник, учень Рама і Магаршала, один з найавторитетніших рабинів у  Речі Посполитій, член "Ради чотирьох країн", автор книг "Маса Беньяміна", "Ноша Венізміна". Потім рабином став його син Яків. 

На могильній плиті вибито напис. "Оалей Цадикім"

"Тут похований Великий Гаон-Велика Людина, знаменитий вчений і найвидатніший лідер всього Єврейського світу того часу, головний равин Підгайців (1580-1620), Аарон Беньяьін Сольник син Авраама. помер 21.08.1620р.

Автор знаменитих книг "Маса Беньямшн", "Ноша Венізьіна"

ПІДГАЙЦІ

       Підгайці — містечко, районний центр в Тернопільської області.

Засноване в 1015 році. Розташоване на правому березі річки Коропець, місто  було важливим торговим та адміністративним центром. В давні часи  місто було оточене рядами валів та ровів з водою, мало свій замок, близько 20 церков, з-поміж яких 2 вірменські.

Під стінами Підгайців в вересні 1698 відбулася  остання сутичка польських військ із татарами.