САТАНІВ. СИНАГОГА. (1514р.)/(2010).

                            Хмельницька обл. Городоцький р-н.

     Синагога в Сатанові — пам'ятка архітектури  національного значення.  Розміщена на пагорбі в центрі селища неподалік від міської брами. Будова слугувала і оборонною спорудою, для захисту міста. Побудована в 1532 році, за іншими джерелами в 1514 році. Пам'ятка є однією з найкращих взірців синагоги оборонного типу. 

      Сатанівська синагога — одна з найдавніших у всій Східній Європі споруд такого типу. В Україні такий поважний вік має тільки синагога в Шаргороді (1589 рік).

Синагога кам'яна, розміром 18 на 16 метрів. Головний зал прямокутний, по дотичній до зали знаходяться одноповерхові прибудови. Зала перекрита напівциркулярними склепіннями зі стрільчатими розпалубками. Стіни підперті контрфорсами. Вінчає будову аттик, бойовий ярус з бійницями, який є частиною декору святині.

Як свідчить напис, виконаний у картуші над входом в синагогу, в 1754 році було проведено реконструкцію синагоги.  В цьому  ж році збудували і новий Арон-кодеш. Його прикрасили  кам'яним декором, на якому ще збереглися сліди фарби. Верх вінчає Корона, що символізує Всевишнього, по боках розміщені  леви, що символізують єврейський народ.  Все це підперто колонами, що символізують зруйнований єрусалимський храм.

Підлога синагоги знаходиться набагато нижче від поверхні землі з зовні. За Речі Посполитої заборонялося зводити синагоги вищими за  костели.

 З одного боку синагоги була прибудова для жіночого відділу.

Одна з легенд свідчить, що під синагогою починається підземелля, яке веде до Єрусалима. І справді в синагозі є вхід в підземелля, та розкопано лише декілька метрів тунелю. Підземелля могло пов'язувало оборонну синагогу на півдні Сатанова із замком, що розміщений на півночі міста. Але з розповіді наглядача за храмом, виявилося, що підземний хід веде до помешкання єврейського священника, що проживав поруч.

*** В 2016 році синагога повністю реставрована.

                                               САТАНІВ

      Сатанів — селище міського типу в Городоцькому районі Хмельницької області. Населення складає близько 3000 мешканців. Відоме з 1404 року. Місто отримало Магдебурзьке право в 1641 році. Отримало статус селища міського типу в 1938 році.

Розташоване на лівому березі річки Збруч, на території національного природного парку «Подільські Товтри».  Біля Сатанова розташоване Збручанське родовище мінеральних вод, типу "Нафтуся".