КИДАНЦІ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА святого Михаїла. (XV ст.)/(2020).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

   В селі Киданці, Збаразького району, Тернопільської області, на пагорбі, в східній частині села, височить деревяна церква св. Дмитрія, найстаріший храм в Тернопільській області. 

Зведена на Волині в XV столітті, де вона стояла вже 200 років. Привезена в Киданці в XVІІ столітті. Датою встановлення храму в Киданцях вважається 1647 рік, яким датоване Євангеліє, яке збереглося донині. До середини XVІІ століття церква знаходилася на Киданецьких скелях, де знаходилося і село, яке було перенесене в низину, для захисту від нападів татар.

Церка не зазнала архітектурних змін з тих часів. Лише гонт, яким був покритий храм замінили на металеву покрівлю. Церква є зразком волинської православної архітектури, ще без впливу московитської церкви**. Класично тридільна, тризубна, одноверха. Складається з бабинця, нави і вівтаря. Периметр церкви обнесений піддашшям.

З правої, тильної частини, має прибудову, яка з’явилася пізніше. Поруч знаходиться автентична дерев’яна дзвіниця у два яруси.

 

** - В описі використані матеріали з книги: «Киданці:від минувшини до сьогодення», видавництво «Смолоскип».

КИДАНЦІ.

     Село знаходиться в Збаразькому районі Тернопільської області. Перша писемна згадка про село відноситься до 1464 року. До 1914 року село називалося Койданце (Koydanzce). Польською Kujdańce. До 1945 року українці називали своє село Кійданцями. З 1947 року  Киданці.