ПІДГАЙЦІ. ДЕРЕВ'ЯНА Спасо-Преображенська ЦЕРКВА. (1772р.)/(2015).
Тернопільська обл.
Дерев'яний Храм саме на цьому місці стояв здавна, а в 1753 році місцева громада поставила на місці старенької дерев'яної церкви нову, яка згоріла вже за кілька років. Теперішня дерев'яна Спасо-Преображенська церква в Підгайцях споруджена в 1772 році, про що свідчить надпис на південному фасаді бабинця.
Церква тридільна одноверха. Бабинець та вівтар квадратні в плані та перекриті склепіннями накритими дахом. Вхід знаходиться у південному фасаді бабинця, оформлений різьбленим ганком. Круглі вікна у та трикутні фронтони над північним і південним фасадами мають пізніше походження. Оперізує храм піддашшя, оперте на виступи вінців зрубів. Ці вінця поєднані між собою замком з двостороннім вирізом.
В 1851 році до північної частини вівтаря добудували зруб. Вигляд красивого купола дещо зіпсований залізним покриттям, яким замінили гонтове покриття в 1927 році. Цей чудовий взірець дерев'яної народної архітектури галицької школи зазнав реконструкції в останні роки, чим значно погіршено його вигляд. Внутрішні стіни храму вкриті розписами з ХІХ століття.
Дзвіниця Спасо-Преображенської церкви — дерев'яна, збудована у 1893 році. Дзвіниця дерев'яна, двоярусна, каркасної конструкції, чотиригранна. Нижній ярус значно вищий за верхній аркадний, що оперізанний двома рядами опасання. Перекрита шатровим дахом.
ПІДГАЙЦІ.
Підгайці — містечко, районний центр в Тернопільської області. Засноване в 1015 році. Розташоване на правому березі річки Коропець, місто було важливим торговельним та адміністративним центром. В давні часи місто було оточене рядами валів та ровів з водою, мало свій замок, близько 20 церков, з-поміж яких 2 вірменські, та синагогу.
Під стінами Підгайців в вересні 1698 року відбулася остання сутичка польських військ із татарами.