СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА. ЦЕРКВА святого Миколая (1886р. )/(2012).
Тернопільська обл.Борщівський р-н.
Навпроти замку, через дорогу, на пагорбі стоїть кам’яна церква Святого Миколая. Після того як в 1796 році згорів центральний греко-католицький Вознесенський храм (збудований в 1720 році), сюди був перенесений греко-католицький деканат до якого входили 42 парафії навколишніх сіл.
**У 1882 році, бачачи аварійний стан дерев’яної Миколаївської церкви (рік побудови 1720-1728), отець Келестин Костецький збудував на заміну старої дерев’яної, нову, велику кам’яну церкву, яка стоїть і зараз.
Миколаївська церква була першою кам’яною церквою в околиці. **У 1886р. до Скалецької парафії прибув новий священик Олександр-Константин Левицький. За отця Левицького було розписано Миколаївський храм та організовано великий відомий в околицях хор. Левицькі перебували у родинних зв’язках з істориком та громадсько-політичним діячем, першим президентом України Михайлом Грушевським.
14 травня 1896 року у храмі Михайло Грушевський обвінчався з Марією Вояковською, яка працювала в Скалі вчителькою. Марія Вояковська, закінчивши Львівську вчительську семінарію, до 1893 року працювала практиканткою у чотирикласній народній школі в Скалі. Згодом вона отримала роботу у Львові, де і познайомилася з майбутнім чоловіком.
**В 1946 році, під тиском погроз комуністів, священник Миколаївського храму Іван Деревенко перейшов на православний обряд Богослужіння. Зараз храм належить православній громаді села.
На невеликому дзвоні на дзвіниці можна прочитати відлитий надпис: «Фундаторъ сего дзвона брацтво въ Скале. Року 1891 вылить Антоніемъ Серафинъ».
(** - матеріали статті Оксани Ундерко, вчительки історії, про історію греко-католицької громади Скали-Подільської.)
СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА
Скала-Подільська —зараз селище міського типу Борщівського району Тернопільської області, розташоване на західному Поділлі над рікою Збруч. Розташоване на правому березі річки Збруч. До 1939 року носило назву Скала-над-Збручем. Населення містечка в 2007 році складала — 4288 осіб. Містечко відоме з XIII століття. Місто отримало Магдебурзьке право в 1443 році. Поселення зазнало спустошень під час нападів татар та турків у 1497, 1516, 1539, 1615, 1672 роках.