ПІДГАЙЦІ. ЦЕРКВА Успіння. (1653р.)/(2015).

Тернопільська обл.

     Успенська мурована церква в Підгайцях побудована в 1650-1653 роках. Храм віднесений до памяток архітектури національного значення. За архітектурою її можна віднести до класичного стилю українського бароко. До барокового стилю належить також внутрішній інтерьєр та живописний розпис церкви.

Кошти на будівництво храму дали власники міста в той час – Потоцькі. Споруда класична, тридільна, триверха, з квадратною навою, притвором.  Під бабинцем знаходиться глибокий підвал, над ним, на другому ярусі - хори, на третьому - каплиця.

Особливістю будівлі є влаштований на даху оборонний аркадний ярус. Фасади оформлені пілястрами, а портали і обрамлення вікон – різбленним профілем. Церква оточена  мурованим кам'яним муром. Неподалік храму знаходиться пам'ятний хрест на честь Святої Тверезості, який був встановлений у 1876 році.

Біля церкви, край дороги, є дзвіниця XIX ст. Вона стоїть на місці старої, яка 1889 році згоріла під час пожежі. В давні часи стара дзвіниця була оборонною вежею поблизу Львівської брами міста, як частина укріплень, розібраних у середині XVIII ст. Церква  входила в оборонний комплекс  будівель міста.

ПІДГАЙЦІ

      Підгайці — містечко, районний центр в Тернопільської області. Засноване в 1015 році. Розташоване на правому березі річки Коропець, місто  було важливим торговим та адміністративним центром. В давні часи  місто було оточене рядами валів та ровів з водою, мало свій замок, близько 20 церков, з-поміж яких 2 вірменські. Під стінами Підгайців в вересні 1698 відбулася  остання сутичка польських військ із татарами.