ТЕРНОПІЛЬ. ЦЕРКВА Різдва Христового (1608р.)/(2010).

                                           м. Тернопіль

      Церква Різдва Христового розташована в центрі міста. Храм збудований в 1608 році і  освячений у день Різдва Христового 1609 року. Згодом було перебудовано притвір,  відокремивши приділ Святої Трійці в окрему церквицю, що згадана у грамоті єпископа Й. Шумлянського від 1668 року. 

Тоді ж прибудували бастіони та перехідні галереї. В 1808 році, під час реконструкції, розібрали стелю, тим самим збільшено внутрішню висоту. Також змінили і розпис храму. На місці сучасного храму колись стояла дерев'яна церква, знана як Середня (згоріла наприкінці XVI ст.), перша згадка про котру — в королівській грамоті (6 липня 1566 року), де йдеться, що міський мур укріпив син Яна Тарновського — Христофор.

Фундатори будівництва були: С. Григорович, В. Ігнатович, будівничий Леонтій, парафіяни міста.

 

Церква в 30 роках XX ст.
Церква в 30 роках XX ст.

У камені, вмурованому над входом до церкви, згадані імена патріарха Єремії ІІІ Траноса та вченого-мовознавця К. Ставровецького (Транквіліона), князів К.-В. та О. Острозьких (1570 виділили 60 морґів поля на витрати храму і шпиталю), єпископа Г. Балабана (за якого почали зводити храм). Сучасного вигляду церква набула після 1937 року, коли у вівтарній частині вибили 2 вікна, дещо змінили форму головного купола й оновили розпис.

Під час Другої світової війни храм не зазнав значних руйнувань. В 1958 році знесли кам'яну огорожу та дзвіницю, не зберігся і хрест жертвам Пошесті холери (1770).

                                             ТЕРНОПІЛЬ

     Тернопіль - адміністративний центр Тернопільської області.

Місто засноване у 1540 році. В 1548 році місто отримало магдебурзьке право.  До 1569 року належало до Теребовлянського староства (пізніше повіту) Руського воєводства. Розташоване на річці Серет. До 1944 року місто мало назву Тарнополь. Покровителем міста вважають святу Теклю. Населення більше 200 тисяч жителів.