ГРИМАЙЛІВ. СИНАГОГА. (XVII ст.)./(2010).
Тернопільська обл. Гусятинський р-н.
В центрі містечка, трохи в стороні від головної дороги, на березі річки Гнилка, стоїть напівзруйнована синагога. Храм збудований в XVII столітті.
Стіни синагоги потужні та сягають одного метра в товщину. Напевно лише в силу цієї причини вони і достояли до наших днів. В середині будівлі ще зберігся арон-кодеш. На деяких вікнах вціліли решітки з зірками Давида. В 2008 році решітки з зірками Давида були і на круглих вікнах, та в 2010 році їх вже і слід простиг.
Синагога займала визначне місце в релігійному житті містечка. Про це свідчить перепис населення 1910 року. На той час в містечку проживало 3,9 тисяч людей. З них більша половина (60%) були євреями.
В містечку був величний костел, повністю зруйнований комуністами в 80 роках XX століття, та замок, зведений в кінці XVI століття родиною Лудзіцьких з гербу Гримайла. Замок був повністю знищений** комуністами в 1946 році. В XIX столітті, дідич Гримайлова, граф Леонард Пінінський (Leonard Franciszek Pininski (1824-1886 р.р.) збудував в містечку перший в Східній Галичині паровий млин, а також заклав великий англійський парк, що зберігся до нині. Також він перебудував оборонний замок в величний палац.
ГРИМАЙЛІВ
Гримайлів - селище міського типу у Гусятинському районі Тернопільської області. Розташоване на лівому березі річка Гнилка — притоки Збруча, за 35 км від райцентру, залізничної станції. Населення містечка в 2001 році складало 2124 особи. Містечко було засновано в кінці XIV століття, шляхтичем Грималаєм. Перша письмова згадка відноситься до 1600 року і повязана з описом мурованого замку який побудував Лудзіцький. З 1720 року поселення отримало право самоврядування, статус міста і герб.