КОЗОВА. НОВА СИНАГОГА. (1930)/(2016).

Тернопільська обл.

      В XVII столітті, в 1650 році, Козовій надане Магдебургське право. Відтак місто отримало право на проведення 11 щорічних ярмарок та щотижневих торгів по четвергах, а також у власність міста було передано навколишні землі.

З розвитком торгівлі, після отримання містом Магдебургського права, в Козовій поступово з’явилася чисельна єврейська громада, яка заклала дерев’яну божницю, десь в третій половині XVII століття. На початку XX століття синагога перебувала в аварійному стані, тому єврейська громада постановила збудувати нову цегляну синагогу. Богослужіння в Новій синагозі розпочалися у 1930 році. Стара дерев’яна синагога була розібрана в 1941 році.

З другим пришестям «комунізму» храм було переобладнано в кінотеатр, а потім у склад. В 2012 році розпочато реставраційні роботи, планується відкрити в синагозі краєзнавчий музей. Варто також зазначити, що в 1920-1930 роках в Козовій, громадське життя євреїв було досить активне. В місті було створено громадську організацію євреїв ортодоксів, Єврейську публічну бібліотеку, товариство підтримки ремісників «Яд Харузім».

Статут місцевого громадського товариства «Єврейська публічна бібліотека» 28 лютого 1929 року була підтверджена записом у Кадастрі. Засновником товариства був Емануель Коппла. В 2016 році синагога мало чим нагадує єврейський храм. Звичайний, не дуже маленький будинок з трикутним порталом головного входу, на чотирьох колонах. Характерні для єврейських храмів архітектурні елементи не збереглися. Тільки підвали зберегли свою автентичність. Знаходиться храм у центральній частині містечка, за будинком побуту у низині, наново потинькований і перекритий нічим особливо не примітний.

КОЗОВА.

Козова́ — селище міського типу, районний центр в Тернопільській області. Перша писемна згадка відноситься до 1440 року, як власність Богдана Скарбка, гербу Абданк. В 1650 році місту Козова надане Магдебергське право. Назва походить, ймовірно, від численних отар кіз, що випасали місцеві жителі на західній околиці поселення, де зараз знаходиться став. В 2011 році населення становило 9389 мешканців.