СКАЛА - ПОДІЛЬСЬКА. СИНАГОГА. (початок XXст.)/(2011).
Тернопільська обл. Борщівський район.
Наприкінці XIX століття розквіт єврейської громади в містечку Скала-Подільська досяг апогею. В той час, половину населення міста становили євреї. Перед початком Другої світової війни в містечку налічувалося вісім єврейських молитовних домів.
На початку XX століття в містечку було збудовано нову синагогу «BETH AM», яка збереглася до нині. Причиною її збереження слугувало те, що за комуністів її
переобладнали під жилий будинок. В ньому досі живуть люди. Під час бесіди з жильцями будинку виявилося, що деякі з них навіть і не здогадуються, що це за така досить не стандартна
споруда.
На територію консервного заводу (зараз не працює), знаходилося ще декілька божниць. Вони були зруйновані з приходом комуністів, а каміння використане для будівництва заводу. На території заводу знаходилася і найстаріша та найбільша синагога «OLD SHUL», зведена в XVII столітті. На фундаменті цієї синагоги тепер стоїть складське заводське приміщення. Будівельний матеріал використали з синагоги. Від інших молитовних домів немає і сліду.
Збереглися єврейські божниці на колишній Ринковій площі, та неподалік від «нової синагоги», та в результаті значної перебудови, важко знайти в обрисах цих будинків сліди архітектурних особливостей єврейських храмів.
На пагорбі, неподалік від колишньої єврейської частини міста, зберігся єврейський цвинтар. Кіркут охайний та впорядкований.
СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА
Скала-Подільська —зараз селище міського типу Борщівського району Тернопільської області, розташоване на західному Поділлі над рікою Збруч. Розташоване на правому березі річки Збруч. До 1939 року носило назву Скала-над-Збручем. Населення містечка в 2007 році складала — 4288 осіб. Містечко відоме з XIII століття. Місто отримало Магдебурзьке право в 1443 році. Поселення зазнало спустошень під час нападів татар та турків у 1497, 1516, 1539, 1615, 1672 роках.