м. ТЕРНОПІЛЬ. НОВА СИНАГОГА. (1819р.)/(2014).

м. Тернопіль.

     Крім Старої синагоги була в Тернополі і Нова синагога. До середини XIX століття багато євреїв селилися поблизу Старого ринку. Близькість замку, ринку і крамниць визначила соціальний склад населення цього району. В основному тут проживали крамарі, купці, ремісники, лихварі.

Нова синагога тісно пов’язана з іменем Йозефа Перля. Визначний єврейський культурний діяч Йозеф Перль (Joseph Perl),( 1773-1839), народився в Тернополі в сім’ї багатого купця. Був прихильником вчення німецького філософа М. Мендельсона, інтеграції єврейської спільноти в європейську культуру, знав німецьку, латинську та французьку мови. В честь Й.Перля, було названо вулицю, на якій за його фундації, в 1812 році було засновано першу єврейську друкарню та школу. Й. Перль був переконаним прихильником релігійних реформ. У 1819 році він своїм коштом відкриває у Тернополі реформістську синагогу - Темпель (Tempel für Geregelten Gottesdienst) з хором, що було не характерне для ортодоксальної синаґоґи - бет кнессету.

Вулиця Перля проходила у той час від будинку де зараз знаходиться Пенсійний фонд (в той час його не було), а далі пролягала двором головного корпусу Медичної академії і виходила на Старий ринок, паралельно площі Незалежності. Синагога знаходилася на місці де зараз знаходиться Головний корпус Медичної академії. Це була вишукана, багато оздоблена архітектурна споруда у два поверхи. В храмі зберігалася Тора та інші цінні єврейські книги, знаходилася велика бібліотека. Основу бібліотеки складали книжки подаровані Й. Перлем у кількості 8000 примірників. На старих світлинах можна побачити синагогу. Крім синагоги на вулиці було ще декілька молитовних будинків, а також будинок для єврейських сиріт імені Лазаря Флейшмана. З часом вулиця Перля стала осередком культурного, релігійного та комерційного життя євреїв.

 Остаточно вулиця сформувалася після Першої світової війни, коли було зведено декілька нових будинків, у інших будинках були надбудовані другі поверхи. На початку ХХ ст. у Тернополі було 30 415 мешканців. Єврейська громада становила близько 14000 чоловік.  В 1931 році у Тернопільському повіті, за польською статистикою, мешкало 5 836 євреїв. У Тернополі в 1939 році проживало 13 768 євреїв. Під час Другої світової війни вулиця була зруйнована, але остаточно зникла під час реконструкції центральної частини міста в п’ятдесятих роках XX століття. В 1957 році на місці синагоги та інших будинків було зведено великий головний корпус Медичної академії. Але зайшовши у двір корпусу медичної академії можна потрапити віртуально на бруківку старовинної вулиці Й.Перля. У Тернополі і зараз є вулиця Й.Перля, але знаходиться вона у іншому місці ніяк не пов’язана з строю вулицею Й. Перля.

ТЕРНОПІЛЬ.