с. Олесько.
Монатир ордену Братів Меньших Капуцинів. (XVIII ст.)/(2014).
Львівська обл. Буський р-н.
Монастир ордену Братів Меньших Капуцинів* (Ordo Fratrum Minorum Capucinorum, OFMCap), був закладений в 40 роках XVIII століття власником на той час Олеського замку, Северином Жевуським.
Будівництвом монастиря керував архітектор Мартин Добравський. Проект монастиря включав побудову церкви (костелу), корпусу келій для монахів, саду у стилі бароко, та двох ставків у межах монатисрського подвір’я і ще одного ставка, за межами монастирських мурів. Комплекс будов монастиря є пам’яткою архітектури в стилі пізнього бароко та рококо. Головною спорудою монастиря є храм, який має досить великі розміри. Головний фасад костелу, трикутний фронтон, прикрашений пласкими пілястрами та нішами . За вівтарною частиною костелу прибудовано капітул. З південної сторони до костелу прилягає чотирикутний корпус келій з затишним внутрішнім подвір’ям.
Корпус келій двоповерховий, цегляний. Приміщення першого поверху перекриті хрещатими склепіннями. Кухня окрема споруда, що сполучена з корпусом келій. На подвір'я монастиря знаходяться п’ять капличок. Монастирський сад у стилі бароко був прикрашений статуями святих, двома ставками. Три кам’яні скульптури (святої Марії, Святого Онуфрія, святого Антонія) зараз знаходяться перед головним входом в костел. В саду росли фруктові дерева, грядки з городиною та лікарськими рослинами. Подвір’я монастиря обнесено кам’яним муром висотою у три метри. З лівої сторони від корпусу келій є в’їздна брама. Монастир був названий Конвентом святого Йосифа та святої Антоніни, в честь засновників монастиря, Северина Йосифа Жевуського та Антоніни Жевуської з Потоцьких.
При монастирі діяла богословська школа для молоді. У 1765 році австро-угорська влада закриває монастир, після чого монастир починає занепадати. А приміщення монастиря було використане під військовий шпиталь. Величезна бібліотека монастиря також зникла. З крипт костелу тіла засновників монастиря і їх родичів були перепоховані в каплиці Розп'яття Ісуса Христа латинського парафіяльного костелу.
Під час поїздки в Броди цісар Йосиф II відвідав монастир в Олеську та розпорядився перенести шпиталь в інше приміщення, а монастир було наказано повернути капуцинам. Вже в січні 1788 року монахи почали повертатися в монастир. В період Другої світової війни на території монастиря був концтабір. Після війни в монастирі розмістили професійне училище. У 1979 році монастир капуцинів перейшов у власність Львівської картинної галереї та використовується, як фондосховище галереї. Так коротко історія монастиря, про який написано досить багато.
(*)- Орден Братів Менших Капуцинів (лат. Ordo Fratrum Minorum Capucinorum, OFMCap; коротко — Капуцини) — римо-католицький чернечий орден, заснований у 1525 році міноритом Бассі в Урбіно, затверджений у 1528 році папою Климентом VII і в 1529 році отримав надзвичайно суворий статут. Капуцинів реформували Францисканці, і назвали їх так (первісно глузливо), за те, що вони почали носити загострені каптури (італ. cappucio) на честь і взір Святого Франциска.
ОЛЕСЬКО.