ЗАРВАНИЦЯ. Зарваницький духовний центр (1485/2000 р.р.)/(2012).

Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

       На околиці села Зарваниця, на правому березі річки Стрипа, під горою розмістився

Зарваницький духовний центр всесвітній марійський відпустовий центр, одна з найбільших святинь Української Греко-Католицької Церкви. Центр відомий всім християнам світу. Відпустове значення набув в 1867 році.

       В 1991 році з благословення архієрея Михаїла Сабриги почалося відновлення духовного центру, відбудовано капличку біля джерела з цілющою водою, біля неї зведено велику каплицю, в якій під час відпустів відправляють Богослужіння. 3ведено реколекційний будинок, відбудовано в 2001 році Святотроїцький монастир Студійського уставу та дерев'яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці (2002 рік).

Вхід в духовний центр пролягає через великий центральний, та два бокових проходи надбрамної церкви Благовіщення. На схилі гори в 2000 році споруджено собор 3арваницької Матері Божої. (автор проекту тернопільський архітектор М. Нетриб'як, конструктор Т. Григель). Собор освятив та провів у ньому першу літургію Глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар. Зовнішній вигляд, на мою думку, нагадує Софійський Собор в Києві. Центральна частина собору завершена великою банею, в інтерєрі висота до центру купола складає 28 метрів. Нижче розміщені чотири малі бані.

В нижній цокольній частині храму розміщена нижня підземна церква. Обидві церкви мають вихід на тераси. Неподалік собору знаходиться чотириярусна дзвінниця висотою 75 метрів. Перший ярус прямокутний, всі інші восьмикутні. На дзвінниці розміщено п’ять дзвонів виготовлених в Перемишлі у відомій дзвонарні Фальчинських, та в Україні. Поруч знаходиться бювет з цілющою джерельною водою.

Під горою розкинувся величезний майдан, в центрі якого, проруджено на гранітному постаменті архітектурну композицію ікони Матері Бо­жої 3арваницької (скульптори О.Маляр, Д.Пилип'як, арх. Д.Чепіль). Через ліс пролягаю Хресна дорога з станціями. Зарваницький духовний центр створено на пожертвування вірних Ук­раїни та діаспори. Велику допомогу надали державні органи, громадські організації та миряни

Починаючи з 2004 року, з ініціативи громадської організації "Всеукраїнське об'єднання порузіміння", Патріаршого товариства Святого Рівноапостольного Київського Князя Володимира, християнської спільноти Церкви Святого Миколая на Аскольдовій могилі (м.Київ), за участю паломників із Києва, Харкова, Хмельницька, Тернополя, Львова, Івано-Франківська, Донеччини та інших регіонів України двічі на рік - весною в суботу і в неділю за тиждень до Вербної неділі, та в першу суботу після 7-го вересня (дня відходу до вічності Світлої пам'яті Патріарха Йосифа Сліпого), здійснюється проща-паломництво до родинного села Патріарха - Заздрості і Зарваниці. На прощу збираються паломники з усього світу.До 3арваницького духовного центру належать парафіяльна церква Святої Трійці споруджена в 1754 році в селі Зарваниця, де зберігається чудотворна ікона Божої Ма­тері Зарваницької

Зарваницький духовний центр.

ЗАРВАНИЦЯ

      Зарвани́ця — село Теребовлянського району, вТернопільської області. Розташоване на лівому березі річки Стрипа.Засноване в 1458 році. Для християн усього світу Зарваниця добре відома чудотворною іконою і цілющим джерелом, біля якого з'являлася Божа Матір. По­близу Зарваниці виявлено археологічні пам'ятки культури кулястих амфор.